ArcGIS 10.3 – uue põlvkonna GIS-tarkvara on ilmunud


Ilmunud on ArcGIS-i uusim versioon 10.3, mis võimaldab avastada, koostada, kasutada ja jagada kaarte igal ajal igal pool, kasutades selleks erinevaid mobiilseid seadmeid. ArcGIS 10.3 hõlmab endas uusi rakendusi ja täiendusi, mis muudab selle kasutajate töö veelgi efektiivsemaks. Alljärgnevalt on välja toodud mõned olulisemaad nimetatud versiooniga kaasnevad uuendused.

ArcGIS Pro – uus ArcGIS for Desktop tarkvara rakendus

Uue kontseptsiooniga 64-bitine töökohatarkvara rakendus aitab teostada andmetöötlust varasemast kiiremini. ArcGIS Pro võimaldab andmetega paralleelselt töötada nii 2D kui ka 3D vaates. Lisaks saab luua korraga mitu kujundusvaadet ning teha oma kaardid kõigile kättesaadavaks, laadides need otse ArcGIS Online või Portal for ArcGIS keskkonda.

ArcGIS Pro saavad kõik ArcGIS for Desktop 10.3 tarkvaratoodete (Basic, Standard, Advanced) litsentsi omanikud, kel on kehtiv tarkvara hooldus. Momendil on jätkuvalt saadav beeta-versioon, lõppversioon ilmub  jaanuaris 2015.

Rohkem tööriistu ArcMap-is

Lisandunud on uued analüüsi ja automatiseerimise tööriistad, infograafika võimalused ja mitmed teised tööriistad, mis võimaldavad andmeid efektiivsemalt hallata. Samaaegselt ArcGIS Pro tarkvaraga saab samas arvutis kasutada ka varasemaid ArcGIS for Desktop tarkvara (nn ArcMap rakendus) versioone.

ArcGIS Server on nüüdsest täielikult veebipõhine GIS

ArcGIS Online veebipõhise GIS-i haldajaks on Esri. ArcGIS 10.3 ArcGIS Server võimaldab aga luua veebipõhise GIS-i kasutajate isiklikus infrastruktuuris. See on võimalik, kuna ArcGIS Server Standard või Advanced tasemetega kaasneb Portal for ArcGIS. Viimane võimaldab ligipääsu mitmetele ArcGIS rakendustele, muuhulgas uuele Web AppBuilder nimelisele veebikaardi äppide tegemise moodulile. See võimaldab omakorda kõigil organisatsiooni liikmetel pidevalt ja samaaegselt panustada GIS-iga seotud töödesse.

ArcGIS Online uuendused (detsember 2014)

ArcGIS Online uuendustest saab lugeda siit.

3D võimalused hakkavad levima üle kogu platvormi

Esri jätkab 3D võimekuse toomist veebibrauseritesse ja erinevatesse rakendustesse. ArcGIS Pro toob arvuti töölauale uudsed 3D visualiseerimise ja töötluse võimalused. ArcGIS Pro-ga loodud 3D sisu saab omakorda jagada kõigiga, kes kasutavad ArcGIS Online. Viimane sisaldab nüüd ka uue võimalusena Web Scene Viewer-it, kus saab samuti luua 3D sisu. Järgmiste kuude jooksul ilmuvad uuendused lisavad ArcGIS platvormile veelgi enam 3D võimekust. Muuhulgas hõlmab see võimalust publitseerida ja levitada 3D veebistseene ja kihte, kasutades selleks ArcGIS Server funktsionaalsust.

Reaalajas GIS

ArcGIS 10.3 versiooni on täielikult integreeritud töötamine reaalajas andmetega.

Rohkelt võimalusi arendajatele

Arendajad saavad parema, võimsama ja lihtsama API, uued kihid töötamaks näiteks reaalajas andmetega, uued visualiseerimise võimalused ja uued funktsionaalsused erinevate kaartide koostamiseks. Kõik see on kättesaadav JavaScript API-s ja Esri veebi GIS-i arendaja mudelis. Uus on veel ka Web AppBuilder for ArcGIS, mis annab vabad käed koostada rakendusi ka neile, kes pole vilunud arendajad ja annab omakorda professionaalsetele arendajatele võimalused luua oma vidinaid, mida Web AppBuilder-i kaudu kasutada. ArcGIS 10.3 ja edasised versioonid aitavad arendajatel luua mobiilseid rakendusi, kasutades selleks ArcGIS Runtime raamistikku. See võimaldab arendajatel kasutada sama tehnoloogiat, mida Esri ise kasutab mitmesuguste mobiilsete rakenduste (nt CollectorExplorer ja Operations Dashboard) loomisel. ArcGIS Pro-ga töötavad arendajad saavad kasutada Pythonit ülesannete lahendamise automatiseerimiseks. ArcGIS Pro võimekus on laiendatav ArcGIS Pro SDK for .NET kaudu. 2015. aasta esimeses kvartalis on see saadaval beetaversioonina.

Lähemalt saab kõigi ArcGIS 10.3 uuendustega tutvuda siin.

Kehtiva hoolduslepinguga Esri ArcGIS tarkvaratoodete kasutajad saavad ArcGIS 10.3 versiooni vastavad tooted automaatselt ja tasuta. Kui vajate täiendavat abi installatsioonimeedia failide allalaadimisel ja paigaldamisel või muude küsimuste tekkimisel, palume Teil võtta ühendust hooldus@alphagis.ee.