ArcGIS Online uuendused (märts 2019)


Esri avaldas 19. märtsil 2019 järjekordse uusversiooni ArcGIS Online keskkonnast (vt www.arcgis.com) ja sellega seotud toodetest. Sellega seonduvalt on parendatud nimeliste kontode ja administreerimise kasutajaliidest, juurde on lisandunud uusi (geo)analüütika töövahendeid, rakendusi ja palju muud. Ülevaadet valdkondade/toodete alusel saate lugeda siit Asjakohane Esri pressiteade koos põhjaliku funktsionaalsust kirjeldava ülevaatega asub siin.

Konfigureeritavad rakendused

Konfigureeritavad rakendused kasutavad malle, mida saab lihtsalt ja programmeerimisoskust omamata ise seadistada. Need võimaldavad lähtuvalt vajadustest kiirelt koostada rakendusi erinevatele kasutajatele. Uuendustena saame välja tuua:

Interaktiivne legend  uus mall, mis võimaldab kaardil olevaid objektikihte visualiseerida samaaegselt legendiga suheldes. Kasutajad saavad kaarti uurida visuaalselt või valides legendis huvipakkuvad kategooriad. Rohkem infot leiab siit.

Category Gallery võimaldab koostada galeriisid kaartidest, rakendustest ja kihtidest, mida saab teatud teemade alusel filtreerida. Rakenduste autorid saavad rühmitama grupi sisu soovitud teemade järgi ning pakkuda neid galeriis otsingu kaudu välja. Rohkem infot leiab siit.

 

Rakenduste koostamine

Operations Dashboard for ArcGIS võimaldab kasutada kaarte koos diagrammide, mõõdikute ja teiste visuaalsete elementidega, et näidata inimeste, teenuste, varade ja sündmuste staatust ning nendega seotud dünaamikat reaalajas. Nüüdsest on toetatud rich text kasutamine, kus elementidel puuduvad andmed või väärtused. Samuti on Category Selectors abil võimalik deselekteerida mitmeid objekte korraga. Rohkem infot leiate siit.

Web AppBuilder for ArcGIS pakub võimalust lihtsasti luua veebirakendusi, mis on kasutatavad kõikides seadmetes, rakendades selleks koheselt kasutusvalmis vidinaid (widgets). Rakendusi saab isikustada meelepärase ülesehitusega ning sisu on majutatav nii Esri pilves kui asutuse/partneri IKT-taristus. Värskelt on lisandunud Network Trace, millega saab analüüsida geomeetrilist võrgustikku (trace geometric network) ning mis on asjakohane esmajärjekorras tehnoettevõtetele.

Rakenduse linki või URLi jagades saab nüüd kontrollida, millised kihid on nähtavad, kasutades selleks Share vidina uut new link valikut või kasutades URL parameetrit Showlayers. Rohkem infot leiab siit.

AppStudio for ArcGIS võimaldab luua kaartidest mobiilisõbralikud rakendused, mida saab koheselt kasutada Android, iOS, Windows, Mac OS X ja Linuxi operatsioonisüsteemidel. Rakendusi saab publitseerida kõikides populaarseimates rakenduste poodides ning selleks ei ole vaja arendaja kompententse. AppStudio for ArcGIS 3.3 Beta on saadaval Early Adopter Community kaudu. AppStudio toetab nüüdsest Enterprise Mobile Management (EMM) tarkvara, mis võimaldab lugeda ja üle kirjutada mõningaid vaikesätteid iOS ja Androidi seadmetel.  Rohkem infot leiab siit.

 

Kartograafia ja andmete visualiseerimine

Uuenenud on ArcGIS Online kaardiakna leppemärkide teegid. Emergency Management sümbolite komplekt kannab uut nime Public Safety, mis lisaks sisaldab uusi sümboleid ning ka varasemat Safety & Healthy komplekti. Local Government  ja State Government sisuosa on koondatud ühte Government teeki, kuhu on samuti lisatud uusi leppemärke.

Nüüdsest saab ka kuvada georefereeritud fotosid kaardil. Selleks tuleb need .zip failina üles laadida, mille tulemusena luuakse majutatud objektikiht, mis omakorda kuvab fotode asukohti ning linke. Rohkem infot leiab siit.

 

Ruumianalüüsid

Tessellatsiooni ehk mosaiikpindade koostamine on uus tööriist, millega saab vaadeldava ala kohta luua võrgustiku, millel on konkreetne ulatus, kuju ja suurus. Mosaiikpindade alusel saab andmed liigendada korrapärasteks kujunditeks, mis toetavaid mitmeid kartograafilisi kujutusviise ning samuti võimaldavad mustreid lihtsamini näha.

Elevation Analysis privilegei ole enam vajalik, et kasutada Create Watershed, Create Viewshed ja Trace Donwstreams tööriistu. Seetõttu ei kasuta need funktsioonid enam ka teenuskrediite.

Browse Layers akent on uuendatud, et parandada kasutajakogemust tööriistapaanil analüüsikihtide lisamist ja lehitsemist.

 

Jagamine ja koostöö

Gruppide omanikud ja haldurid saavad nüüd objektide tüübi (All, Apps, Files, Maps, Layers, Scenes, Tools) järgi filtreerida ja kuvada sisu ülevaate ja sisu (Overview, Content) lehtedel. Seda saab täpsustada grupi lehel seadete määramise vahelehel. Rohkem infot leiab siit.

Uus asukohafilter võimaldab leida organisatsiooni sisu, mis on seotud konkreetse asukohaga. Sisuobjektide omanikud peavad sätestama objekti ulatuse või geograafilised piirid, et seda võimekust ära kasutada.

Lisaks pildi kasutamisele pisipildi loomisel saab nüüdsest kasutada selleks ka kaarti (Create Thumbnail Using Map). Valida saab erinevate aluskaartide, suumiastmete ja asukohtade vahel. Rohkem infot leiab siit.

Organisatsioonid, mis osalevad ühises koostöös (distributed collaboration), saavad jagada majutatud objektikihtide vaateid koopiatena ArcGIS Online ja ArcGIS Enterprise 10.7 portali vahel. Insights for ArcGIS objekte saab ArcGIS Enterprise 10.7 portalist jagada ArcGIS Online pilve. Kui organisatsioon võtab vastu koostöös olevat sisu, kuvatakse objekti lehel spetsiaalset märget, et see objekt on saadud teisest portalist.

ArcGIS Online suudab nüüdsest kuvada ka otsingu vasteid, mis võivad vaid osaliselt ühilduda otsitud pealkirjaga.

Sisuobjektide vaatamisel saab nüüd valida kuvatavate objektide arvu (nt 20, 60, 100) ühe lehe kohta.

 

ArcGIS Companion

ArcGIS Companion annab organisatsioonis olevatele (geo)andmetele lihtsama juurdepääsu mobiilsetest seadmest. Lisaks mobiilis kasutada oleva brauseri valikule (kasutab lihtsalt URL-i) on loodud ka spetsiaalne rakendus iOS ja Android platvormidele. Mobiilne keskkond laseb uurida sisu, gruppe, muuta profiili(de) seadeid, paroole jms.

Viimatistest uuendustest saab välja tuua sisu jagamist sotsiaalmeedia ja/või URL`ide kaudu, parandused Discover lehel, samuti paremad võimalused liikmete haldamisel. Rohkem infot leiab siit.

 

Living Atlas

 ArcGIS Living Atlas of the World on eeskätt kogum geograafilisest informatsioonist üle kogu maailma.

OpenStreetMap vektorpõhine aluskaart on lisatud standardsesse ArcGIS Online aluskaartide valikusse. Rohkem infot leiab siit.

Proovige uut  Community Maps Editor app (beeta) rakendust, et täiendada olevasolevat sisu ja täpsust. Rohkem infot leiab siit.

Radiant Solutions NaturalVue 2.0 on peaaegu pilvevaba ülemaailmne satelliitpiltide mosaiik, mis õige pea on kättesaadav tile-kihtidena ArcGIS Online’is ja Living Atlases. Tile-kihti saab kasutada nii eraldiseisva aluskaardina väikestel või keskmistel mõõteskaaladel, mis kuvavad hiljutisi muutusi, mis nähtavad Landsat 8 satelliitpiltidelt.

Demograafilised kaardid Madalmaade, Uus-Meremaa, Šveitsi ning mitmete teiste Lähis-Ida ja Ladina-Ameerika riikide kohta on uuendatud. Rohkem infot leiab siit.

Täpsemalt saab Living Atlase uuendustest lugeda blogist.

 

Materjalid iseseisvaks õppimiseks

Learn ArcGIS on sait, mis sisaldab ajakohaseid ning kaasahaaravaid õppetunde, mis põhinevad reaalsetel lähteülesannetel. Learn ArcGIS tuleb kasuks nii alustavale kui ka juba kogenud GISi kasutajale. Uued materjalid sisaldavad veebinari kliimamuutuste kaardistamise kohta. Learn by Doing blogiseeria sisaldab ka värskeid tarkvarademosid. Rohkem õppematerjale leiab siit.

 

Välitööde rakendused

Collector for ArcGIS on nüüd võimeline töötama split view vaates mõne teise rakenduse kõrval. All toodud näites on kasutatud Collectorit (vasakul) koos Bad Elf GPS (paremal) rakendusega.

Lisaks saab võrguühendusega (offline) režiimis kasutada World Topographic aluskaarti väljavalitud kaardialadel. Välitöötajatele on koostatud ka lihtne välitööde juhendi põhi, mida on lihtne muuta. Rohkem infot leiab siit.

Explorer for ArcGIS võimaldab välitööl ja võrguühenduseta situatsioonides lisada objekte ja märkmeid otse kaardile. Rakendus on lisaks iOSile ja Androidile beetaversioonina kasutatav ka Windows 10 platvormil. Rakendus on kasulik olukorras, kui soovite otsida ning kuvada andmeid (sh manuseid ja seotud andmeid), lisada märkmeid kaardile ning kasutada kompassi, mis teid juhandab keerukalt leitavatesse paikadesse.

Survey123 for ArcGIS on lihtne GIS`i võimekusega vormipõhine andmete kogumise lahendus. Uusimas versioonis on toetatud GNSS vastuvõtjad ning Spike laserkaugusmõõtja(d). Data leht võimaldab muuta uuringutele antud vastuseid, samuti on parandatud kasutajaliidest. Rohkem infot leiab siit.

 

ArcGIS Hub

ArcGIS Hub võimaldab luua ja jagada algatusi, kasutades selleks lehti, üritusi, seadistatavaid rakendusi ja muid lahendusi. Sellel aastal on lisandunud HTPPS toetus domeenidele, kiiremad tekstide redigeerimise ja jagamise võimalused jms.

Rohkem infot leiab siit, samuti tasub jälgida uuenduste logi.

 

Insights for ArcGIS

Insights for ArcGIS on veebipõhine andmete analüüsi vahend. ArcGIS Online sisaldab uut Insights Analyst kasutajatüüpi, millega saab anda ligipääsu vaid Insights rakendusele. Rohkem infot leiab siit.

 

Office rakendused

ArcGIS Maps for Office võimaldab Microsoft Exceli andmeid panna ruumilisse konteksti. See võimaldab näha seoseid ja mustreid, et neid paremini mõista ning teha arukamaid otsuseid. Seejärel saab kasutada tulemuste kuvamiseks Microsoft PowerPointi. ArcGIS Maps for Office 5.0 on oluline värskendus, mille kasutajaliides on oluliselt muutunud, töövoogude haldus on parem jne. Rohkem infot leiab siit.

ArcGIS Business Analyst Web on veebipõhine lahendus, mis rakendab GIS-tehnoloogiat ulatusliku demograafilise, tarbijate kulutuste ning muu äriinfo analüüsimiseks, mille väljundiks on esitlemiseks valmiskujul raportid ja kaardid. Viimane uuendus tõi kaasa uue galerii infograafika malle, parendatud punktitiheduse kaardid, uued leppemärgid ja palju muud. Rohkem infot leiab siit.

ArcGIS Earth võimaldab kasutada mitmeid 2D ja 3D andmeformaate, sh KML. ArcGIS Earth 1.9 alla on lisatud uusi funktsioone KML ja KMZ kihtidele. Samuti toetatakse nüüd 3D navigatsiooniseadmeid jne. Rohkem infot leiab siit.

 

Kontod ja administreerimine

Uuendatud on ArcGIS Online’i paroolinõudeid. Kui organisatsioon kasutab enterprise sisselogimist, saab nüüd automaatselt liikmeid lisada nende enterprise ID-sid kasutades. Samuti on parandatud sisselogimise protsessi. Liikmete lisamise käigus saab neile koheselt määrata add-on litsentse.

 

Andmete haldamine

Kihtide vahemälu muutmisel kuvatakse nüüd töö staatust. Sõltuvalt andmete hulgast ja keerukusest, võib vahemälu loomine võtta kaua aega. Töö staatuse kuvamine võimaldab protsessi paremini monitoorida ning ebaõnnestumise korral kuvada logifaile, mille abil kiiremini probleemidele jälile jõuda.

Alates ArcGIS Pro 2.3 versioonist on tile package’itel võimalus kasutada uut failiformaati – .tpkx, mis on lihtsama struktuuriga ning võimaldab arendajatel lugeda ja kirjutada faile antud formaadis. Selle uue formaadi saab üles laadida ArcGIS Online’i ning publitseerida tile kihi.

Aitamaks inimesi, kes kasutavad teie majutatud objektikihte, saab lisada kirjeldusi ja defineerida väljade väärtustüüpe. Map Viewer kasutab väljatüüpe, et valida välja parimad stiilid, mida antud andmete puhul kasutada.

Uus Arcade Attachments() funktsioon võimaldab arvutada väärtusi manuste ja nende omaduste järgi.