Esri päevad 2014 kokkuvõte


AlphaGIS 10. tegutsemisaasta üks kulminatsioonidest ehk üheteistkümnes Esri päevade raames 14.-15. mail 2014 toimunud konverents „GIS – geograafia kaudu“ on saanud osaks ajaloost. Neil kahel järjestikusel suvisel maikuu päeval sai hotellis “Euroopa” kuulata taaskord põnevaid ja sisutihedaid ettekandeid GIS-teemadel, tutvuda uute infotehnoloogiliste arengusuundadega ning saada asjakohane ülevaade valdkonna hetkeseisust Eestis. Sooja tunde tekitas teadmine, et üritus tõi ka sel aastal kokku sedavõrd suure ja mitmepalgelise hulga huvilisi. AlphaGIS-il ja teistel üritust läbi viia aidanud koostööpartneritel oli au võõrustada neil päevil üle 170 inimese ligikaudu 70 erinevast ettevõttest. Kohal olid GIS-i kasutajad ja asukohapõhiste tehnoloogiate huvilised paljudest Eesti asutustest, üldhariduskoolidest ja ülikoolidest.  Muusikalise tervitusega avas konverentsi Arsise kellade ansambel Tartust. Erinevatel sessioonidel astus üles 32 esinejat Eestist, Lätist, Leedust, Saksamaalt, Suurbritanniast ja Prantsusmaalt.

Esri tehnoloogia uuenduste ülevaates tutvustati 2014. aasta teises pooles ilmuvat ArcGIS 10.3 versiooni ja selles sisalduvaid tarkvaralisi arenguid (ArcGIS Pro jm). Samas anti ülevaade ka uutest ArcGIS Server standarditest ja lisandunud reaalaja andmete jälgimiseks mõeldud ArcGIS GeoEvent Processor for Server laiendusest. Kõige kaalukam osa uuendustega seotud temaatikast oli ühel või teisel moel seotud ArcGIS Online pilveteenuste kaudu lisandunud funktsionaalsusega, mis hõlmasid nii täiustunud ruumianalüüsi meetodeid, Esri Maps for Office lahendusi, uusi arenduskeskkondi kui ka äppe nutitelefonidele ja mobiilsetele seadmetele. Konverentsi võttis meeleolukalt kokku oma ettekandega Andrei Korobeinik, kes tõi kuulajateni põnevamad arengud IT-valdkonnas.

Loodame, et saime palju rõõmu valmistada mitmete auhindade üleandmisega. „Aasta GIS tegu 2014“ pälvis Emajõe Veevärk AS ning „Parim ArcGIS Online kaart 2014“ kategoorias anti auhind Maa-ametile (autor Sulev Õitspuu). Esmakordselt anti sel aastal välja Esri noore teadlase stipendium, kus sõelale jäi Jürgen Vahtra Eesti Maaülikoolist, kes sõidab juulikuus San Diegosse maailma suurimale GIS-konverentsile ehk Esri rahvusvahelisele kasutajate konverentsile. Taolist tunnustamist soovime kindlasti jätkata ning loodame, et edukaid kandidaate, kelle hulgast valikut teha, tuleb edaspidi üha rohkem!

Kõik üritusel toimunud ettekanded on järelvaatamiseks/kuulamiseks nii videoklippide ja slaididena kättesaadavad konverentsi kodulehel: http://www.alphagis.ee/uritused/esri-paevad-2014/kava/

Kohtumiseni juba järgmisel aasta konverentsil, mis saab toimuma 6.-7. mail 2015.