Muljeid Esri rahvusvaheliselt arendajate konverentsilt 2013


ArcGIS – platvorm kogu GISile

Märtsikuu viimasel nädalal kogunesid tuhanded Esri partnerid ja GIS-arendajad suvisesse Kaliforniasse iga-aastasele arendajate konverentsile. Üritus toimus juba kaheksandat aastat ning osalejaid olid Palm Springsi kokku tulnud üle 1600. Programmis oli ettekandeid Esri enda tiimi poolt, erinevaid tehnilisi töötubasid (workshop) ning hulgaliselt demoesitlusi.

Ligi kolm tundi kestval plenaarsessioonil astusid lavale erinevate Esri valdkondade tippspetsialistid, et rääkida oma tegemistest ning tulevikusuundadest. Avakõnes pani Esri asutaja ja tegevjuht Jack Dangermond rõhku visioonile luua ArcGISist tervele GISi kogukonnale globaalne ning avatud platvorm koostööks, arendamiseks ja lihtsaks kasutamiseks.

Detailsemalt rääkis platvormi loomisest tarkvara tiimi juht Scott Morehouse. Nõnda nagu mitmetel varasematel konverentsidel, tuli juttu ideest luua kasutajasõbralik keskkond tavakasutajale ja geoarendajatele. Morehouse rõhutas samas, et professionaalse geoinformaatika arendamine kindlasti ei kao ning Esri pakub profesionaalset tarkvara ja rakendusi ka aastate pärast.

ArcGIS 10.1.11 ning juunis 2013 kasutajani jõudev 10.2 versioon

Mitmes ettekandes tutvustati Esri veebikeskkonna uuendusi, mis tehti kasutajatele kättesaadavaks nädal enne konverentsi (ArcGIS 10.1.11). Näiteks tekitati ja parendati mitmete kasutaja gruppide tugifoorumeid. Nüüdsest on olemas geoarendajate enda foorum, kus on välja toodud näiteid koodi/skriptide kasutamisest ning foorumid aruteludeks (link: http://developers.arcgis.com/en/). Esri on esindatud ka GitHubis (link: http://esri.github.com). Tutvustati ka uuendatud geokodeerimise teenust, mis toetab rohkem ka rahvusvahelist seltskonda ning toimib nii veebi kui tarkvara keskkonnas. Geoarendajatel võiks huvi pakkuda veel dünaamiliste kihtide implementeerimine veebikaartidel. Julgeolekuga seotud organisatsioonide soovidele vastu tulles on veebis nüüd võimalik PKI (Public Key Infrastructure) tugi, mis tähendab, et platvormile saab ligi firma ettevõtte siseste kasutajatunnustega. Pooletunnine Esri arendajate demosession tutvustas geoarendajatele olulisemaid uuendusi.  Presentatsioon on järelvaatamiseks üleval Esri videode portaali kodulehel (link: http://video.Esri.com/watch/2226/building-apps-with-arcgis-runtime-sdks).

Tarkvara ja mobiiliarenduste tiimid tutvustasid veel teisi hetkel arenduses olevaid rakendusi järgmise suurema uuenduse ArcGIS 10.2 tarvis, mis jõuab kasutajateni juunis 2013. Mõned oodatuimad uuendused:

  • Andmete jagamise turvalisuse tagamine PKI infrastruktuuri ja kiipkaardi lugeja abil ka tarkvarale ja seadmetele
  • Rohkem Runtime SDK tuge nagu võrguta režiimis töötavad interaktiivsed kaardid ning geotriggerid
  • IDd seadmetele
  • Arendajatega jagatavad koodid lightweight rakenduste välja arendamiseks
  • Rohkem pilvepõhist analüüsi ja andmehaldus võimalusi

 

Calm tehnology visioon

 

Ainus esineja, kes ei rääkinud platvormist ning tarkvara uuendustest vaid tutvustas kuulajatele Calm Tehnology  ideed ning selle potentsiaali GISis oli R&D (Research & Development) Portlandi tiimi juht Amber Case. Calm Technology on süsteem, kus tehnoloogia töötab kasutaja jaoks, kui seda on vaja ja läheb vaikeolekusse, kui teda vaja pole. Sellise tehnoloogia stimuleerijaks võib olla näiteks asukoht: sisenedes mõnda defineeritud tsooni saab tehnoloogia käsu millegi tegemiseks. Case tõi näite õnnetuste haldusest: kui kuskil toimub õnnetus, saadab süsteem kõikidele kasutajatele õnnetuskoha läheduses automaatse teate olukorrast ja juhendi kuidas toimida. Selline tehnoloogia ei nõua kasutajalt aktiivselt sekkumist, vaid tema liikumine käivitab ja lülitab välja rakendusi.

Juttu oli ka sotsiaalmeedia kasutamise võimalustest GIS-analüüsides. Esri rakendused pakuvad võimalust sotsiaalmeediast saadud andmed näiteks “säutsud” Twitterist reaalajas kaardile kanda ning analüüsida.

Konverentsi raames toimus ka Hackatlon, mille võitjaks osutus viierealise koodiga kaardirakendus, mis võimaldab reaalajas koostöötamist (link: http://www.leggetter.co.uk/2013/03/29/how-i-won-the-Esri-devsummit-100-lines-of-javascript-competition.html).

Kõik ettekanded koos peaesineja omaga on kättesaadavad Esri videode portaalis (link: http://video.Esri.com/series/137/2013-Esri-international-developer-summit-plenary)