Interaktiivsete veebikaartide loomine ja jagamine Esri vahenditega


Esri pakub laia valiku erinevaid tarkvarakomponente ja arendusraamistikke interaktiivsete veebikaartide loomiseks ja oma olemasolevate ressurssidega integreerimiseks. Järjest arenevad ArcGIS pilveteenused ja teised ruumiandmete levitamise võimalused on muutnud veebikaartide loomise ülimalt lihtsaks ka spetsiaalse programmeerimise vajaduseta, lihtsalt konfigureerides ja graafiliste liidestega viisardeid läbides.

Esmalt tuleb otsustada, et milline peaks olema väljundkaart – platvorm, toetatud seadmed ja integreeritavus teiste olemasolevate süsteemidega. Valida saab kahe erineva lähenemise vahel:

  1. Veebitehnoloogia valikul on võimalik kasutada Esri tasuta Web API’sid, mis koosnevad kolmest erinevast tehnoloogiast: Flex, JavaScript, Silverlight.
  2. ArcGIS Online kaardid, mis pakuvad sõltumatut ja pilvepõhist lähenemist erineva välimusega kaartide loomiseks ja lihtsat teiste süsteemidega integreerimist.

Järgnevalt selgitame nende tehnoloogiate olemust ning võimalusi nende kasutuselevõtuks.

.

Flex, Silverlight ja JavaScript lihtsad ja funktsionaalsed interaktiivsed kaardid

Flex ja Silverlight raamistike puhul on võimalik kasutada automaatseid kaartide loomise viisardeid (Application Builder tööriistad), mis võimaldavad luua kaarte interaktiivse kasutajaliidese abil – lihtsalt saab lisada oma kasutatavad kihid, aluskaardid ja tööriistad – kõik need erinevad elemendid saab lihtsalt konfigureerida ning anda kaardirakendusele omale sobiliku välimuse:

 

Tasuta rakenduste ehitajad on võimalik alla laadida vastavalt tehnoloogiale siit:

Antud rakenduste ehitajad on pidevalt täienevad ja uuenevad vastavalt ArcGIS tarkvara kasvavate võimalustega.

Kokkuvõtteks, Flex, Silverlight ja JavaScript on kasutajasõbralikud kaardirakenduste loomise raamistikud, mis pakuvad häid tööriistu interaktiivsete kaartide loomiseks ka ilma programmeerimise  vajaduseta. Tulemiks on iseseisvad kaardid, mille võimalused võib hoida lihtsana, kuid samas vajadusel saab ka lihtsalt  laiendada ja lisada keerukaid ruumianalüüse ja tööprotsesse. Enamasti piisab kaartide loomiseks lihtsa viisardi läbimisest, millega on võimalik näiteks mõne minutiga luua omale koheselt toimiv ja funktsionaalne veebikaart.

Arendusvahendid

Samuti on kolmele tehnoloogiale olemas tasuta SDK’d, ehk arendusraamistikud, mille abil saab kas olemasolevaid rakendusi kohandada või nullist arendada just endale sobilik ja vajalik funktsionaalsus ning välimus. Detailsem info raamistike kohta on alustajale leitav siit: http://www.esri.com/getting-started/developers/get-started

.

ArcGIS Online kaardid ja pilvevõimalused

ArcGIS Online keskkond on kõigile kättesaadav pilveteenus aadressil www.arcgis.com. Tänu pilveteenustele saab kasutada ruumiandmete jagamist ja haldamist ning veebikaartide loomist ilma lisatarkvarasid installeerimata. Kõik vahendid ja funktsionaalsused on ArcGIS Online pilvekeskkonnas olemas, mis muudavad kaartide loomise, muutmise ja jagamise väga lihtsaks.

ArcGIS Online keskkonda on võimalik luua tasuta eraisiku kasutajakonto ning kasutada selle abil ära baasfunktsionaalsust oma kaartide loomiseks ja jagamiseks.

Keskkonnas paikneb kaardiliides, millele on võimalik lisada oma ruumiandmeid erinevatest andmeallikatest:

  • Erinevad failitüübid: shape, gpx, csv, kml jne
  • Erinevad teenusetüübid: ArcGIS Serveri teenused, WMS (Näiteks maa-ameti avalik wms) jne
  • Oma kaardikihid – kasutajad saavad teha märkmeid ja kaardikirjeid otse kaardile oma kihti

Vaikimisi kaardirakendus pakub peale oma andmete lisamist ka kohe erinevat baasfunktsionaalsust nagu andmete visualiseerimine, järjehoidjad, mõõdistused, aluskaardi

vahetamine, aadressotsing ja mis kõige olulisem – salvestamist. Peale salvestamist saab kaardi välja jagada teistele kasutamiseks.

  • Andmete visualiseerimisel on lai valik erinevaid meetodeid, võimalusi, sümboleid.
  • Aadressotsing leiab üle Eesti erinevad asukohad
  • Aluskaartide valik on lai ning pakub võimaluse valida just omale sobilik vastavalt kaardile

Kui kaart on ArcGIS Online keskkonnas ettevalmistatud, siis on selle väljajagamiseks erinevad võimalused:

1. Valides Share (välja jagamise) võimaluse saab koheselt sama kaardipildi koos kaardil määratud infopäringutega integreerida näiteks oma veebilehega vastava HTML koodi abil:

Veebikaart saab kaasa kõik sümboliseerimise loogika (näiteks klassifitseerimise), värvid, ikoonid ning kuvab ArcGIS Online keskkonnas konfigureeritud infoakent koos diagrammide, piltide, manustatud dokumentide ning muu seotud infoga:

 

2. Teine jagamisvõimalus Share nupu alt on erinevate eelkujundatud kaardimallide abil, mille kasutajaliidest ja funktsionaalsusi saab ise kohandada:

ArcGIS Online lisaväärtus

Nutirakendused

ArcGIS Online pilveteenuse suureks lisaväärtuseks on see, et peale kaardi loomist on ta soovikorral koheselt kättesaadav ka nutiseadmetes Android, iOS ja Windows Phone platvormidel. Nutiseadmete võimalustest saab lähemalt lugeda siit: http://www.esri.com/software/arcgis/smartphones

Pilveteenused

ArcGIS Online võimaldab kasutusele võtta ka organisatsioonikonto, mis võimaldab kaarditeenuste loomise. See tähendab, et oma andmeid saab suurel hulgal välja jagada kasutamiseks ja muutmiseks läbi Online keskkonna ja selleks ei pea kasutama ArcGIS Serverit. ArcGIS Online kaarditeenuste puhul saab andmed laadida pilvekeskkonda ja ei pea ise andmebaasi haldamisega tegelema, teenuste kättesaadavust garanteerima – selle töö teeb ära ArcGIS Online. Vajadusel saab lihtsalt andmeid uuendada ArcGIS pilvekeskkonnast või ArcGIS Desktop vahenditega.

Lisatarkvarad

ArcGIS Online keskkonnaga tulevad tasuta kaasa mitmed lisatarkvarad, nagu interaktiivne töölaud, andmete välikogumise Android tarkvara, MS Office kaardiliides jpm. Täpsemalt saab lugeda lisatarkvarade kohta siit: http://online.alphagis.ee/kasulikud-lisatooted/esri-maps-for-office/

.

Lisainfo