Muljeid San Diegos toimunud konverentsist Esri Noore Teadlase pilgu läbi


Käesoleva aasta alguses kuulutas Esri välja Noore Teadlase stipendiumi konkursi, mille raames iga riigi võitja sai võimaluse osaleda juulikuus San Diegos (USA) toimuval Esri rahvusvahelisel kasutajate konverentsil. Sel aastal tegid tunnustatud geoinformaatika professorid ja õppejõud valiku esmakordselt ka Eesti tudengite seast ning San Diegosse esindas meie vabariiki Jürgen Vahtra Eesti Maaülikoolist (loe ka  http://www.alphagis.ee/alphagis-ja-esri-lennutavad-eesti-tudengi-san-diegosse-esri-konverentsile/). Alljärgnevalt pakumegi Teile lugemiseks Jürgeni enda poolt kirja pandud mõtteid toimunud üritustest:

Esri geoinfo fännide kokkusaamine ehk Esri UC San Diegos pani õhku ahmima hiiglasliku konverentsikeskusesse mahutatud suurejooneliste näituste ja etteastetega, mis kaasas üle 16 000 inimese, väljas aga pakkus silmailu kaunis San Diego koos kõrvetava päikesega. Maailma “geoeliit” hõlmab väga erinevaid elualasid, kuid neid ühendab selge siht süstematiseerida meid ümbritsevast ja järjest keerulisemaks muutuvast keskkonnast pärinev infovoog parema ja ohutuma tuleviku loomiseks. Esri Noorte Teadlaste auhinnasaajate seltskond ei olnud selles osas erinev. Olgu nendeks inimloodud objektide asukohavalikud, loodusjõududest tingitud ohtude hindamine või keeruliste protsesside ja tarnete optimeerimine – GIS omab tohutult palju rakendusvõimalusi. Kuidas leida parimad alad päikeseenergia tootmiseks, metsatööstuse rajamiseks või põllumajanduseks? Kuidas hallata viljaaedu, metsatööstust või kaubasadamat? Kuidas hinnata laviinide, üleujutuste, ohtlike gaaside esinemise tõenäosusi või toidutagavara kriisiolukorras? Need on vaid käputäis küsimusi, millele Esri tarkvara kasutajad ja noored teadlased vastuseid otsisid.

Kuid kogu konverentsilt saadud inspiratsiooni taga on just inimesed ja inimvara, kes neid küsimusi tõstatavad, lahendusi välja töötavad ja neid rakendavad. Selles valguses on Esri Noorte Teadlaste Programm olulisel kohal, tuues noori GIS valdkonna inimesi kokku ning andes neile võimaluse teadmiste vahetamiseks. Tänaseks päevaks on GIS-i tehniline potentsiaal märkimisväärne, kuid pigem on puudu inimestest, kes seda võimekust parema tuleviku loomiseks kasutaks. Minu jaoks oli konverents tohutult avardav ja inspireeriv, kuna võimalik oli näha nii paljudele erinevatele probleemidele GIS-ga lähenemist. Saadud kogemus ja kontaktid annavad olulise eelise tulevikus erinevate probleemide lahendamisel GIS-ga. Loodan, et Esri Noorte Teadlaste Programm ühendab  üha rohkem GIS valdkonna õppureid ning motiveerib noori GIS-ga keeruliste probleemide kallal pusima.

Jürgen Vahtra San Diego konverentsil
Jürgen Vahtra San Diego konverentsil