Rahvusvahelisest Esri konverentsist noore teadlase stipendiaadi pilgu läbi


Sel aastal juba viiendat korda Eestimaal toimunud Esri Noore Teadlase stipendiumi konkursil osutus kodumaiste geoinformaatika professorite ja õppejõududest koosneva žürii poolt võitjaks Holger Virro Tartu Ülikoolist. Töö teemaks oli “Eesti linnade kasvu kvantifitseerimine linnalise ala tiheduse funktsiooni näitel” (inglise keeles “Quantifying Urban Expansion In Estonia“). Traditsiooniliselt sai konkursi võitnud tudeng võimaluse osaleda juulikuus San Diegos toimunud Esri rahvusvahelisel kasutajate konverentsil ning vastav auhind anti üle kevadel Tallinnas toimunud Esri päevadel.

San Diegos veedetud aja jooksul oli Holgeril võimalus saada osa Esri konverentsist, kohtuda teiste stipendiumi saanutega üle maailma ning saada tunnustatud ka Esri asutaja ja presidendi Jack Dangermondi poolt. Kõigi auhinna pälvinud ja San Diegosse lennutatud tudengite töödega saate tutvuda siin. Järgnevalt pakumegi Teile lugemiseks Holgeri enese muljeid kohapeal toimunust:

Esri 2018. aasta konverents oli minu jaoks esimene tõsisem erialane suurüritus ja seega sain nädala jooksul San Diegos kahtlemata võimsa kogemuse võrra rikkamaks. Üle 18 000 osaleja, tohutu suur konverentsikeskus ja pikad lennureisid andsid korraliku karastuse.

Kohapeal toimus kokku umbes 1000 erinevat ettekannet ja töötuba, mis tutvustasid nii Esri uut tehnoloogiat kui seda, kuidas erinevates maailma nurkades GIS-i mitmesuguste probleemide lahendamiseks rakendatakse. Kuna alustan septembris geograafia osakonnas doktorikraadi omandamist, mille käigus puutun muuhulgas kokku suurandmete, masinõppe ja kõige muu uue ja huvitavaga, siis pakkusid mulle kõige enam huvi just selleteemalised sessioonid. Oli huvitav näha, kuidas on nimetatud temaatikat erinevate tööriistade arendamisel juba kasutatud, aga seejuures tundus, et eriti põnevaks läheb asi selles vallas lähitulevikus.

Üldise programmi kõrval jätsid sügava mulje aga eelkõige erinevate ürituste raames aset leidnud koosviibimised teiste noorte teadlastega, mille käigus tekkis uusi tuttavaid juurde teiste hulgas nii Kuveidist kui Hongkongist. Ametliku programmi kõige põnevam osa oli kindlasti kaardinäitus (Map Gallery) – suures saalis toimunud väljapanek, kus erinevad asutused tutvustasid aasta jooksul nende poolt loodud huvitavaid kaarte või läbi viidud projekte. Omaette sektor oli eraldatud ka noorte teadlaste jaoks ning seal sai postrite abil huvilistele ka oma tööd tutvustada. Kuigi minu töö oli teistega võrreldes ehk isegi liiga teaduslik, pakkus selle tehniline külg huvi näiteks Esri ruumilise statistika töörühma programmeerijale. Pikemaks venis vestlus ka ühe Kentucky geoinformaatikuga, kes oli 20 aastat tagasi juhuslikult eesti keelt õppinud.Noorte teadlaste grupiga koos sai üle vaadatud ka mõned San Diego vaatamisväärsused. Kuigi kuulus loomaaed jäi ajapuuduse tõttu külastamata, veetsime palju aega San Diego kesklinnas ja rannapiirkonnas. Praamiga sai käidud näiteks Coronado saarel, kus sain oma jalaga ära proovida ka Vaikse ookeani. Noorte teadlastega koos veedetud aja jooksul sai palju räägitud nii GIS-ist kui kõigest muust ning kindlasti ei ole välistatud, et kohtun nii mõnegi konkursil osalejaga ka tulevikus.

Fotod: Holger Virro, Ranel Suurna, Esri