ArcGIS Server


Mis on ArcGIS Server?

ArcGIS Server on kompleksne ja suurte võimalustega serveripõhine platvorm organisatsiooni GIS rakenduste levitamiseks, mida hallatakse tsentraalselt ja mis toetab paljusid kasutajaid. ArcGIS Server võimaldab luua ja kasutada tsentraliseeritud GIS-rakendusi ja veebiteenuseid ning töötada välja muid ruumiandmeid kasutavaid spetsiaalrakendusi, mis on kasutatavad brauseripõhiselt, töökohatarkvaraga või välitingimustes mobiilse seadmega. Samuti on ArcGIS Server`il valmidus integreeriga GIS-lahendusi teiste ettevõtte ärisüsteemidega (CRM, ERP).

Arendajad saavad .NET ja/või Java platvormidel ArcGIS Serveri keskkonnas luua töökoharakendusi, mis suhtlevad serveriga klient-server põhimõttel. ArcGIS Serveri aluseks on ArcObjects, ESRI platvormist sõltumatud tarkvarakomponendid ja standardne GIS-raamistik, millel põhineb kogu ArcGIS-i tooteperekond.

Tutvu ka ArcGIS Serveri abil loodud interaktiivsete veebikaartide näidetega:

ArcGIS serverit tutvustavad videod

Ingliskeelne video tutvustab lähemalt ArcGIS Serveri uusima versiooni värskeimaid funktsionaalsusi:


Täiendavaid eestikeelseid ArcGIS serverit ja teisi seotud tooteid tutvustavaid videod on võimalik vaadata ka AlphaGIS’i videogaleriist ESRI päevade konverentsilt: http://vimeo.com/tag:esrip%C3%A4evad2012 

ArcGIS Server tooted

Kõik ArcGIS Server tooted on erineva funktsionaalsusega. Eristatavad on Advanced, Standard ja Basic tasemed, mis kõik baseeruvad sarnastel komponentidel. Kõige võimalusterohkem on Advanced, millele järgnevad Standard ja Basic tasemed. Analoogiliselt ArcGIS Desktop toodetega sisaldab ka iga ArcGIS Server`i funktsionaalsem toode madalamate tasemete võimalusi.

ArcGIS Server Advanced on mõeldud organisatsioonile, kelle jaoks on oluline ligipääs tsentraalsele, serveripõhisele GIS andmebaasile ning võimalus levitada GIS- teenuseid üle asutuse (Intranet) või võrgu (Internet). Advanced tase võimaldab andmete haldamist ja 2D/3D visualiseerimist ning teostada geotöötluse ja ruumianalüüsi(de)ga seotud protseduure ja redigeerimist otse veebipõhiselt. Samuti sisaldab see tase vaikimisi nelja laiendust (3DSpatial,Network ja Geostatistical) ning tööriistu mobiilsete rakenduste koostamiseks/kasutamiseks (ArcGIS Mobile, Enterprise litsentsitüübi korral).

ArcGIS Server Standard on mõeldud organisatsioonile, kelle jaoks on oluline ligipääs tsentraalsele, serveripõhisele GIS andmebaasile ning võimalus levitada kaardiandmeid üle asutuse (Intranet) või võrgu (Internet). Standardfunktsionaalsuse alla kuuluvad võimalused ka andmete haldamiseks ja 2D/3D visualiseerimiseks. Valikuliselt on juurde lisatavad laiendused (Network, Image, Data Interoperability, Workflow Manager). Sisuliselt on tegemist tootega, mida varasemalt tunti ArcIMS nime all.

ArcGIS Server Basic on mõeldud organisatsioonile, kelle jaoks on oluline ligipääs tsentraalsele, serveripõhisele GIS andmebaasile ning võimalus levitada GIS- andmeid üle asutuse. ArcGIS Server Basic tasemel on olemas tehnoloogiline platvorm serveripõhiseks geoandebaaside hoidmiseks, haldmiseks ja levitamiseks (nn veebipõhine andmete replikatsioon Web-based data replication). Sisuliselt on tegemist tootega, mida varasemalt tunti ArcSDE nime all.

Iga ArcGIS Server toote soetamise puhul tuleb sõltuvalt nõuetest andmebaasile ja riistvarale määratleda ka litsentsi tüüp (Enterprise või Workgroup):

Workgroup

Enterprise

Andmebaasiühenduste piirarv

10

Piiramatu

Andmemahu piirang andmebaasi kohta

10 GB

Piiramatu

Litsentseeritavate tuumade maksimum arv

4 tuuma

Piiramatu (min 4 tuuma, laiendatav)

Serveri komponentide laiali jagamine

Ühes masinas

Toetatud

ArcGIS Server põhivõimalused

 1.  Veebipõhiste GIS töökohtade loomine ja veebiteenuste levitamine erinevatele kasutajarühmadele;
 2. Kasutada arenduseks juba olemasolevaid standardseid GIS komponente(näiteks erinevad API’d);
 3. Arendada omaloodud rakendusi kasutades .NET või Java keskkondi, et rahuldada spetsiifilisi kasutajavajadusi;
 4. Keskne GIS tarkvara ja teenuste haldamine ettevõttes;
 5. Integreeritav muude ärisüsteemidega (CRM, ERP);
 6. Keskne mitmekasutaja andmebaasi redigeerimine;
 7. Ruumianalüüside ja protseduuride teostamine serverkeskkonnas.

Detailsemad kirjeldused on kättesaadavad Esri ja ArcGIS ressursside vastavatel saitidel:

Muu info

 • ArcGIS Server broshüür I – kliki siia
 • ArcGIS Server miinimumnõuded – kliki siia
 • ArcGIS Server 10 funktsionaalsuse tabel – kliki siia
 • Andmete paigutamise võimalused geoandmebaasis – kliki siia

Veebikaardid

Tutvu ka ArcGIS Serveri abil loodud interaktiivsete veebikaartide näidetega: